Co to jest sprzęgło magnetyczne?

Co to jest sprzęgło magnetyczne?

Co to jest sprzęgło magnetyczne? Czym wyróżnia się na tle innych modeli? Gdzie znajdzie zastosowanie? Dziś omówimy sprzęgła magnetyczne na podstawie produktów tego rodzaju, dostępnych w asortymencie popularnej marki KTR.

  1. Budowa i działanie sprzęgieł magnetycznych
  2. Sprzęgło magnetyczne MINEX KTR

Sprzęgła magnetyczne często wykorzystuje się w branży chemicznej. Na tle innych modeli wyróżniają się tym, że przenoszą moment obrotowy i jednocześnie separują napęd od – przykładowo – cieczy pompowanej. Jeśli zastanawiasz się, czy rozwiązanie tego rodzaju sprawdzi się w Twojej aplikacji, zapraszamy do lektury.

Budowa i działanie sprzęgieł magnetycznych

Standardowe sprzęgło magnetyczne serii MINEX-S marki KTR składa się z dwóch wirników – wewnętrznego i zewnętrznego. I to przez nie właśnie przenosi się moment obrotowy. Na obu wirnikach umieszczono na przemian biegunami trwałe magnesy doskonałej jakości. Zewnętrzny wirnik montuje się od strony napędowej. Jego magnesy natomiast umieszcza się od wewnątrz w sposób obwodowy. Natomiast w wirniki wewnętrznym magnesy instalowane są cylindrycznie i od strony napędzanej.

Moment obrotowy przenoszony jest dokładnie przez powietrzną szczelinę, która tworzy się między wspomnianymi wirnikami. Elementy te podczas pracy obracają się względem siebie nawzajem w sposób synchroniczny. Dużą zaletą rozwiązania magnetycznego jest gwarancja bezpieczeństwa przy ewentualnym przeciążeniu. To znaczy, że w sytuacji, gdy sprzęgło przekroczy granicę dopuszczalnego momentu obrotowego i kąta skręcania, mechanizm po prostu przestanie pracować.

Sprzęgło magnetyczne MINEX KTR

Seria MINEX KTR obejmuje sprzęgła magnetyczne wysokiej jakości, przenoszące moment obrotowy w sposób bezstykowy. Jak już wspominaliśmy, moment ten przenosi się za pośrednictwem sił magnetycznych, które wytwarzają się między wirnikami. Komponent dostępny jest w kilku wersjach. Standardowa obejmuje sprzęgła wyposażone w separującą osłoną i magnesy umieszczone promieniowo. Taka konstrukcja zapewnia hermetyczne oddzielenie części napędzanej od strony napędzającej zarówno w mieszadłach, jak i pompach.

W zależności od modelu sprzęgła magnetyczne KTR przenoszą momenty obrotowe od 0,15 do 1 000 Nm. Odznaczają się wyjątkowo dłuższą żywotnością. Mają zdolność do przenoszenia bardzo dużych mocy, nawet przy ogólnym niskim obciążeniu całości. Doskonale radzą sobie z kompensacją zarówno osiową, jak i promieniową.

Sprzęgła histerezowe

Oczywiście w serii tej dostępne są także rozwiązania bez osłony separującej oraz sprzęgła histerezowe. Te ostatnie stanowią doskonałą alternatywę dla aplikacji, w których bezpieczeństwo jest najważniejsze. Spełniają bowiem funkcję bezzużyciowego zabezpieczenia przed ewentualnym przeciążeniem. Mogą być wykorzystywane jako sprzęgło lub hamulec. Zasada działania sprzęgła histerezowego jest prosta. Kiedy komponent osiągnie maksymalny obrotowy moment, przechodzi w tak zwany tryb poślizgowy. Sprzęgła histerezowe znajdą zastosowanie w następujących miejscach:

  • nawijające napędy
  • system zamykający
  • napełniające systemy
  • transport
  • technika medyczna
Odpowiedz