Czy trzeba smarować łożyska kulkowe?

Czy trzeba smarować łożyska kulkowe?

Zastanawiasz się, czy trzeba smarować łożyska kulkowe? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

  1. Czy łożyska toczne należy smarować?
  2. Kiedy nie musimy smarować łożysk?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest bardzo prosta. Otóż łożyska toczne należy smarować. Jednakże dziś na rynku możemy znaleźć rozwiązania bezsmarowe. Zanim jednak przejdziemy do omówienia modeli tego rodzaju, przypomnimy jeszcze, przy których wariantach musimy używać środków smarnych i dlaczego.

Czy łożyska toczne należy smarować?

Z reguły łożyska kulkowe i każde inne toczne wymagają smarowania. Dotyczy to głównie modeli w pełni stalowych. Środek smarny zapobiega szybkiemu zużywaniu się komponentów. Ponadto dba o to, by tarcie w łożyskach było niskie, zwiększając tym samym tarcie. Zabezpiecza także wnętrze mechanizmu przed zanieczyszczeniami oraz korozją. Zatem smarowanie łożysk minimalizuje ryzyko wystąpienia wczesnej awarii i dba o to, by komponent przez cały czas pracował skutecznie i bezproblemowo.

Łożyska w większości przypadków należy regularnie dosmarowywać. Szczególnie że dzięki odpowiednio dobranym środkom smarnym, jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednie warunki pracy i równie optymalnie zbilansowaną temperaturę w komponencie.

Zarówno substancja, jak i metoda smarowania zależna jest przede wszystkim od rodzaju łożyska i jego elementów tocznych. Źle dobrany środek smarny jest częstą przyczyną szybkiego zużywania się lub uszkodzenia komponentu. Skutkiem takiej sytuacji może być podwyższona temperatura, co z kolei zwykle prowadzi do równie szybkiego ścierania się, powstawania luzów, odkształceń i skrócenia okresu eksploatacyjnego. W konsekwencji łożysko będzie pracowało o wiele krócej, niż powinno.

Kiedy nie musimy smarować łożysk

Na rynku są dostępne rozwiązania, których nie musimy smarować. Można znaleźć także takie łożyska kulkowe, które producent dostarcza już z odpowiednio dobranym środkiem smarnym i które nie wymagają dosmarowywania. Do tej kategorii należą chociażby łożyska hybrydowe duńskiej marki CeramicSpeed. Poniżej przedstawiamy inne rozwiązania wyprodukowane z tworzyw sztucznych, które są opcją bezsmarową.

Łożyska ceramiczne

Kategoria ta obejmuje produkty stworzone w większości przypadków z tak zwanej technicznej ceramiki. Są to modele odznaczające się wysoką odpornością na temperaturę, zużycie, a także na korozję. Do zalet łożysk ceramicznych zalicza się przede wszystkim niską masę, optymalną sztywność, a także zdolność izolacyjną.

Łożyska polimerowe

Nie tylko kulkowe, bo każde łożyska polimerowe są rozwiązaniem bezsmarowym. Doskonale sprawdzają się zarówno w podwyższonych temperaturach, jak i w aplikacji, w których naraża się je na kontakt z wodą, substancjami chemicznymi czy innymi płynnymi mediami. Bezsmarowość modeli polimerowych niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim podczas rozruchu nie muszą radzić sobie z oporem, jaki zwykle tworzy smar.

Czy warto inwestować w łożyska z tworzyw sztucznych?

Inwestycja w łożyska kulkowe wyprodukowane z tworzyw sztucznych nie należy do najtańszych. Dlatego zwykle rozwiązania tego rodzaju poleca się aplikacjom wymagającym. W porównaniu z modelami w pełni stalowymi produkty polimerowe, ceramiczne czy hybrydowe znacznie lepiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach pracy i otoczenia. Sam fakt, że odznaczają się wielokrotnie dłuższą żywotnością i są bardziej odporne na pewne negatywnie wpływające na nie czynniki, sprawia, że inwestycja bardzo szybko się zwraca. A zatem warto!

Odpowiedz