Jak dobrać wielkość łożyska, aby prawidłowo działało?

Jak dobrać wielkość łożyska?

Podczas wybierania odpowiedniego rodzaju łożyska do maszyny, należy zwracać uwagę na szereg czynników związanych między innymi z warunkami pracy i otoczenia, a także z wymaganiami stawianymi przez samo urządzenie. Jednym z tych wielu składników jest wielkość łożyska.

  1. Dobór wielkości łożysk tocznych
  2. Nośność spoczynkowa C0 łożyska
  3. Nośność ruchowa C
  4. Dlaczego wartość nośności jest ważna?

Dobór łożyska tocznego to proces, w którym żaden punkt nie może być pomijany. Często wystarczy mały błąd, a mechanizm nie spełni swojego zadania. Konsekwencją niepoprawnego doboru łożyska jest na przykład szybsze jego zużycie. Awaria z kolei prowadzi do nieplanowanego postoju, wiążącego się ze wzrostem kosztów eksploatacyjnych. A tego za wszelką cenę każdy chce uniknąć.

Dobór wielkości łożysk tocznych

Wielkość łożyska zależna jest od kilku czynników. Do listy należy chociażby trwałość, która wiąże się między innymi z warunkami pracy. Najważniejsza jest jednak sprawa nośności statycznej i dynamicznej.

Nośność to własność, którą wyraża się za pomocą jednostki siły. Określa ona zdolność mechanizmu do przenoszenia obciążeń podczas pracy w danych warunkach, związanych z obciążeniami dynamicznymi, smarowaniem, prędkością obrotową oraz temperaturą, w konkretnym przedziale czasowym.

Nośność spoczynkowa C0 łożyska

Nośność spoczynkowa – inaczej statyczna – wykorzystywana jest przy łożyskach, które pod pewnym obciążeniem nie obracają się lub obracają się z małą prędkością, nie przekraczającą 10 obrotów na minutę. Stosuje się ją także przy łożysku wykonującym delikatne ruchy wahadłowe. Nośność spoczynkowa musi być większa od nośności obliczeniowej.

Nośność ruchowa C

Nośność ruchowa C – inaczej zwana nośnością dynamiczną – ważna jest przede wszystkim, gdy wał obraca się w danej oprawie. Wał ten oczywiście jest obciążony. Dobierając wielkość łożyska na podstawie nośności dynamicznej, należy mieć na uwadze, że musi ona wynosić więcej, niż wychodzi z nośności obliczeniowej. Dobrze dobrane łożysko to takie, którego nośność jest większa niż tak rzeczywista, czyli wspomniana już obliczeniowa.
Wysoka nośność ruchowa C świetnie sprawdzi się w maszynach, od których wymaga się niezawodności i ciągłej pracy.

Dlaczego wartość nośności jest ważna?

Sprawa jest ważna, ponieważ nośność określa maksymalny rozmiar obciążenia dla konkretnego łożyska. Obciążenia, które nie wpłynie negatywnie na konstrukcję mechanizmu, nie spowoduje odkształceń na bieżni, ani na elementach tocznych. A zbyt duże obciążenia są częstym powodem szybkiego zużywania się łożysk. Ponadto generują większe drgania, hałas czy wzmożone tarcie. Jeśli zauważyłeś, że elementy toczne zostały zdeformowane i/lub na bieżniach pojawiły się wyżłobienia, to znak, że mechanizm został obarczony większym obciążeniem, niż był na to przygotowany.

Odpowiedz