Łożyska baryłkowe - co je wyróżnia na tle innych łożysk?

Łożyska baryłkowe - co je wyróżnia na tle innych łożysk?

Szukasz rozwiązania przystosowanego do ogromnych obciążeń i wysokich prędkościach obrotowych? Mamy dla Ciebie idealną propozycję! Sprawdź łożyska baryłkowe, ponieważ na pewno są tym, czego potrzebujesz.

  1. Jak zbudowane są łożyska baryłkowe?
  2. Charakterystyka łożysk baryłkowych
  3. Możliwości łożyska tocznego baryłkowego

Dostępne w hurtowni technicznej Zaopatrzenie24 łożyska baryłkowe podzieliliśmy na warianty jednorzędowe, dwurzędowe i wzdłużne. Możesz skorzystać z dodatkowych filtrów, które efektywnie zawężą obszar poszukiwań. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również znajdziesz najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Jak zbudowane są łożyska baryłkowe?

Łożysko baryłkowe wynalazł w 1907 roku Sven Wingquist. Był on szwedzkim konstruktorem, który po tym odkryciu założył fabrykę łożysk, istniejącą po dziś dzień pod nazwą SKF.

Model baryłkowy składa się z pierścieni i elementów tocznych, kształtem przypominających baryłki. Boczna powierzchnia jest o kształcie lekko sferycznym. Bywają modele, w których wspomniana powierzchnia się zawęża w stronę góry. Natomiast bieżnia zewnętrznego pierścienia ze względu na swój kulisty kształt pozwala na wychylanie się koszyka z elementami tocznymi oraz pierścienia wewnętrznego. Na rynku dostępne są łożyska baryłkowe z otworami stożkowymi i walcowymi.

Łożyska typu baryłkowego

Charakterystyka łożysk baryłkowych

Łożysko baryłkowe ma bardzo dobre parametry. Przede wszystkim są to modele samonastawne, dzięki czemu świetnie radzą sobie w kompensowaniu niewspółosiowości. Ponadto do cech charakterystycznych zalicza się wysoki poziom w przypadku nośności. Przystosowane są do przenoszenia dużych obciążeń osiowych w obu kierunkach oraz promieniowych. Do zalet zalicza się także niskie tarcie oraz trwałość tego rozwiązania. Jeśli produkt jest odpowiednio dobrany do aplikacji, zawsze gwarantuje bezawaryjną pracę i długi okres żywotności. Oczywiście oprócz odpowiedniego doboru, ważna jest także poprawka eksploatacja, wraz z dobrze przeprowadzonym montażem.

Łożyska baryłki

Możliwości łożyska tocznego baryłkowego

Ze względu na swoje parametry, łożysko baryłkowe przeznaczone jest przede wszystkim w maszynach o dużych gabarytach, gdzie mechanizm jest narażony na równie duże obciążenia, a także ewentualną niewspółosiowość. Do listy urządzeń przemysłowych, w których stosuje się łożyska baryłkowe, zaliczane są maszyny budowlane, odlewnicze, a także przekładnie czy przemysłowe wentylatory. Modele te często są również montowane tam, gdzie nie sprawdza się rozwiązanie kulkowe.

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Odpowiedz