Łożyska hybrydowe do silników elektrycznych

Łożyska hybrydowe do silników elektrycznych

Masz problem z łożyskami w silnikach elektrycznych? Często ulegają erozji elektrycznej i generują kosztowne przestoje? Mamy na to odpowiedź! Łożyska hybrydowe dla silników elektrycznych.

 1. Charakterystyka łożyska hybrydowego
 2. Łożyska hybrydowe do silników elektrycznych
 3. Producent łożysk hybrydowych

Łożyska hybrydowe – często mylnie uważane za łożyska ceramiczne – to komponenty odznaczające się wyższymi parametrami niż modele w pełni stalowe. Zanim jednak przejdziemy do modeli dedykowanych silnikom elektrycznym, przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce łożysk hybrydowych w ogóle, by lepiej zrozumieć ich fenomen.

Charakterystyka łożyska hybrydowego

Na pierwszy rzut oka łożyska hybrydowe nie różnią się niczym od standardowym łożysk kulkowych. Również zbudowane są z dwóch pierścieni – zewnętrznego i wewnętrznego, koszyka i elementów tocznych. Różnica tkwi jednak w materiale, z którego wyprodukowano kulki. Duńska marka CeramicSpeed wykorzystała w tym celu azotek krzemu, który jest materiałem nieprzewodzącym. Zamontowanie ceramicznych elementów tocznych znacząco podniosło pewne parametry całego łożyska. I tym samym w porównaniu do modeli w pełni stalowych, hybrydy odznaczają się:

 • niższym tarciem
 • mniejszymi stratami energii
 • niższą temperaturą pracy
 • zdolnością do osiągania wyższych prędkości – do 50% wyższych
 • wydłużoną żywotnością
 • zredukowaną potrzebą smarowania
 • wyższą wydajnością
 • niższym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej
 • wyższą nośnością

Ceramiczne kulki są twardsze i gładsze, co z kolei przekłada się na ich trwałość, która jest lepsza niż przy kulkach stalowych. Ponadto niska masa elementów tocznych redukuje odśrodkowe obciążenie bieżni przy obrocie, a to przyczynia się do zmniejszenia zużycia się całego komponentu.

Podsumowując, łożyska hybrydowe są bardziej wydajne i trwałe, odporne na ekstremalne temperatury, na korozję, cząsteczki obce i znacznie lepiej radzą sobie w bardzo trudnym środowisku, które panuje na przykład w branży zajmującej się obróbką materiałów, w silnikach elektrycznych, a także w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy chemicznym.

Łożyska hybrydowe do silników elektrycznych

Łożyska hybrydowe do silników elektrycznych do głównie komponenty z serii LongLife Insulate. W tym przypadku ważna jest zdolność izolacyjna, ponieważ komponenty pracujące w silnikach często narażone są na prądy błądzące, co z kolei prowadzi do erozji elektrycznej i konieczności wymiany elementu. Dlatego w standardowych łożyskach stosuje się specjalne powłoki. Jednakże nawet przy powłokach maksymalna zdolność wynosi 1 kV. Natomiast łożyska hybrydowe mając elementy toczne wyprodukowane z nieprzewodzącego azotku krzemu, już same w sobie mają tę zdolność na poziomie 15 kV.

Oczywiście w łożyskach hybrydowych również możemy zastosować powłoki, które w tym przypadku będą stanowić po prostu dodatkową ochronę, podnoszącą na przykład odporność na korozję. Dostępne są następujące warianty:

 • CorroCoat - powłoka całkowita, którą uzyskuje się metodą zanurzania. Zapewnia antykorozyjność na wysokim poziomie, a także optymalną twardość
 • HardCoat - powłoka do powlekania stykowych powierzchni. Produkuje się ją metodą nanoszewnia warstwy za pomocą procesu PVD
 • WearCoat - powłoka produkowana w ten sam sposób, co HardCoat. Różnica polega na tym, że WearCoat można zastosować przy każdej stali, podczas gdy HardCoat tylko przy tworzywach odznaczających się wysoką jakością

Powłoki CeramicSpeed wykorzystywane są po to, by podnieść ochronę powierzchni, które najczęściej narażone są na zużycie i zniszczenie. Łożyska pracujące w silnikach elektrycznych często ulegają erozji elektrycznej i muszą być wymieniane. Według statystyk firm, w których łożyska ceramiczne pracują już od dłuższego czasu, przestoje związane z wymianą są planowane o wiele rzadziej, niż w okresie, gdy stosowano modele konwencjonalne. Zaletą takiego stanu rzeczy jest nie tylko lepsza wydajność produkcji, ale także niższy koszt eksploatacyjny.

Producent łożysk hybrydowych

Łożyska hybrydowe dostępne w naszej ofercie są produktami duńskiej marki CeramicSpeed, którą z kolei na nasz rynek wprowadził dystrybutor Sped - wrocławska firma zajmująca się sprzedażą między innymi łożysk od ponad 20 lat. CeramicSpeed początkowo specjalizował się w produkcji łożysk do profesjonalnych rowerów. Jednakże widzą potencjał w swoim projekcie, rozszerzono produkcję o modele przeznaczone dla branż przemysłowych. I tym sposobem dziś mamy na rynku łożyska hybrydowe przemysłowe, które doskonale sprawdzą się w każdej maszynie i urządzeniu. A szczególnie tam, gdzie panują ekstremalne warunki pracy i otoczenia.

Chociaż łożyska hybrydowe CeramicSpeed nie należą do najtańszych, dzięki wydłużonemu okresowi żywotności i co się na to przekłada – rzadszym wymianom – inwestycja bardzo szybko się zwraca. Jeśli potrzebujesz łożyska, które będzie pracowało w bardzo trudnych warunkach, lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie droższego, ale trwalszego i skuteczniejszego komponentu, niż tańszej alternatywy, która zużyje się w kilka miesięcy.

Odpowiedz