Łożyska toczne - charakterystyka w pigułce

Łożyska toczne - charakterystyka w pigułce

Łożyska toczne to mechanizmy, które dostępne są w wielu wariantach, różnych modelach czy seriach.

  1. Łożyska kulkowe w ofercie sklepu
  2. Łożyska baryłkowe od dystrybutora
  3. Łożyska stożkowe
  4. Łożyska walcowe
  5. Łożyska igiełkowe
  6. Łożyska walcowe i igiełkowe wzdłużne

Między sobą łożyska toczne różnią się pod wieloma kątami, dlatego zawsze przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wszelkie parametry związane z konkretną grupą łożysk. Dlatego zapraszamy do małej charakterystyki łożysk tocznych. Dziś w pigułce przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące konkretnych modeli.

Łożyska kulkowe w ofercie sklepu

Łożyska kulkowe - poprzeczne

W przypadku łożysk kulkowych zwykłych dostępne są przede wszystkim modele jednorzędowe i dwurzędowe. Charakteryzują się przede wszystkim prostą konstrukcją czy dosyć uniwersalnymi parametrami, które pozwalają na wykorzystywanie ich właściwie w każdej branży przemysłowej. Zwykłe łożyska kulkowe pozwalają na przenoszenie promieniowych obciążeń. Produkowane są w różnych wersjach, mogą różnić się między sobą także luzami czy klasą dokładności i – przede wszystkim – są ogólnodostępne i to w przystępnych cenach.

Łożyska kulkowe wahliwe - poprzeczne

Wahliwe poprzeczne – podobnie jak kulkowe zwykłe – również charakteryzują się prostą konstrukcją. Dobrze dobrane łożysko kulkowe wahliwe może przenosić obciążenia złożone. Ponadto doskonale radzi sobie z kompensowaniem błędów związanych ze współosiowością. Modele wahliwe najczęściej wykorzystywane są w branży rolniczej, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie móc ich zastosować w innej gałęzi przemysłowej.

Łożyska kulkowe skośne - poprzeczne

Specjalnie wyprofilowania bieżnia pozwala na przenoszenie osiowych obciążeń. Jednakże model kulkowy skośny jest bardziej wrażliwy na wszelkie błędy współosiowości. Często łączy się je w pary, by uzyskać precyzyjny układ. I chociaż łożyska kulkowe skośne poprzeczne mogą być stosowane w wielu aplikacjach, w każdej gałęzi przemysłowej, najczęściej wykorzystuje się je na przykład we wrzecionach obrabiarek.

Łożyska kulkowe – wzdłużne

Łożyska kulkowe – wzdłużne dostępne są jako modele jednokierunkowe i dwukierunkowe. Różnią się tym, że produkty jednokierunkowe przenoszą obciążenia tylko w – jak sama nazwa wskazuje – jednym kierunku, natomiast dwukierunkowe – w dwóch.

Łożyska kulkowe skośne – wzdłużne

Łożyska kulkowe skośne wzdłużne to mechanizmy, które stosuje się głównie w branży obrabiarkowej. Potrafią przenosić praktycznie każde obciążenie i dostępne są w wysokich klasach w przypadku dokładności.

Łożyska baryłkowe od dystrybutora

Łożyska baryłkowe – poprzeczne

Łożyska baryłkowe jednorzędowe i dwurzędowe potrafią przenosi większe obciążenia, zarówno promieniowe oraz osiowe. Charakteryzują się świetną odpornością na błędy wynikające ze współosiowości. Wykorzystuje się je najczęściej w trudnych warunkach, szczególnie tam, gdzie inne modele zawodzą.

Łożyska baryłkowe – wzdłużne

Łożyska baryłkowe wzdłużne charakteryzują się przede wszystkim dużą nośnością. Ze względu na swoje parametry, najlepiej sprawdzają się w ekstremalnym otoczeniu, szczególnie w branży związanej z przemysłem wydobywczym, maszynowym czy hutniczym. Do zalet łożysk baryłkowych wzdłużnych zalicza się także pracę z wysokimi prędkościami obrotowymi.

Łożyska stożkowe

To, jaki rodzaj obciążenia i w którym kierunku, zależy od kąta nachylenia bieżni w danym łożysku stożkowym. Właściwości mają podobne do modeli kulkowych skośnych, ale zakres ich możliwości jest większy, ze względu na równie rozbudowaną listę różnych serii czy typów modelu stożkowego. Jeśli jest taka potrzeba, można połączyć łożyska toczne stożkowe z innymi w zespoły czy pary, w celu zbudowania odpowiedniego układu. W przypadku zastosowania nie ma żadnych ograniczeń. Doskonale sprawdzą się w każdej gałęzi przemysłowej.

Łożyska walcowe

Łożyska walcowe poprzeczne dostępne są jako jednorzędowe i wielorzędowe. Są to modele rozłączne ze swobodnymi pierścieniami. Przenoszą głównie ściśle promieniowe obciążenia i – niestety – nie są odporne na niewspółosiowości czy ugięcia wału. Do zalet łożysk walcowych zalicza się jednak doskonałą sztywność i nośność. Najczęściej stosuje się je na przykład w przekładniach czy wrzecionach obrabiarek.

Łożyska igiełkowe

Łożyska igiełkowe poprzeczne dostępne są jako modele podstawowe, cienkościenne czy złożenia. W większości przypadków mają różne właściwości, dlatego każdy rodzaj zasługuje na osobne omówienie.

Łożyska igiełkowe masywne

Standardowe łożysko igiełkowe, dostępne ze swobodnym pierścieniem, jak i bez. Charakteryzuje się niewielkim przekrojem poprzecznym, dużym poziomem w przypadku sztywności, a także nośności. Łożyska igiełkowe masywne przenoszą promieniowe obciążenia. Nie są odporne na niewspółosiowość czy ugięcia wału.

Łożyska igiełkowe cienkościenne

Łożyska igiełkowe cienkościenne charakteryzują się małą wysokością w przypadku przekroju. Muszą być ciasno osadzane w oprawie. Do zalet zalicza się przede wszystkim duży poziom zdolności przejmowania różnych obciążeń.

Złożenia igiełkowe

Złożenia igiełkowe są dostępne w naprawdę niskich cenach. Charakteryzują się prostą budową, bardzo małym przekrojem poprzecznym i wysoką nośnością. Najczęściej stosuje się je w urządzeniach AGD, w motoryzacji, przemyśle lekkim i tam, gdzie wymagana jest niezwykła precyzja.

Łożyska walcowe i igiełkowe wzdłużne

Łożyska walcowe i igiełkowe wzdłużne mają podobne parametry jak modele kulkowe wzdłużne. Różnica jednak tkwi w tym, że bez względu na to, ile łożysko ma rzędów, w dalszym ciągu zostanie produktem jednokierunkowym. Do zalet zalicza się przede wszystkim wysoką nośność, ale jednocześnie niskie własności obrotowe.

Odpowiedz