Łożysko igiełkowe - budowa i zastosowanie

CeramicSpeed Polska z ofertą łożysk dla przemysłu

Łożysko igiełkowe jest popularnym typem łożyska tocznego, a dokładniej mówiąc wałeczkowego, którego elementy toczne przypominają kształtem podłużne wałeczki.

  1. Czym charakteryzują się łożyska igiełkowe?
  2. Gdzie warto stosować łożysko igiełkowe?

W poniższym artykule znajdziesz przykładowe zastosowania tego typu łożysk oraz informację na temat ich budowy.

Czym charakteryzują się łożyska igiełkowe?

Elementy toczne łożyska igiełkowego zostały zaprojektowane w postaci wydłużonych, cienkich wałeczków, które są kilkukrotnie dłuższe niż ich średnica (o igiełce mówimy wtedy, kiedy długość igiełki dwukrotnie przekracza wymiar średnicy). Elementy toczne łożysk tego typu noszą nazwę wałeczków cylindrycznych (igiełek). Są wyposażone w specjalnie zaokrąglone końce, które odpowiadają za niedopuszczenie do zaklinowania się podczas działania łożyska.

Cechą charakterystyczną łożyska igiełkowego jest niski przekrój, a także to, że jest przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń. W przypadku łożyska igiełkowego wzdłużnego jest to obciążenie osiowe, a w igiełkowym poprzecznym występują z kolei obciążenie ściśle promieniowe. Dodatkowo łożysko igiełkowe charakteryzuje się wysoką sztywnością i cichobieżnością.

Konstrukcja łożyska igiełkowego promieniowego została specjalnie opracowana z myślą o przenoszeniu obciążeń poprzecznych. W aplikacjach, gdzie wymagany jest transfer obciążeń wzdłużnych, obok łożyska igiełkowego poprzecznego musi się znaleźć inne łożysko przejmujące obciążenia wzdłużne.

Gdzie warto stosować łożysko igiełkowe?

Łożyska igiełkowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest przenoszenie dużych obciążeń oraz konstrukcja węzła łożyskowego przewiduje małe gabaryty zabudowy łożysk. Najczęściej wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Łożyska igiełkowe idealnie sprawdzają się w mniejszych urządzeniach, w których występuje wysoka prędkość obrotowa.

Łożyska te wykorzystywane są między innymi w maszynach drukarskich, rozmaitych maszynach spalinowych i elektrycznych lub też stosowane są jako elementy podwozia.

W ofercie naszego sklepu łożyskowego znajdziesz łożyska igiełkowe najlepszych producentów, w tym między innymi takich firm jak Koyo, Ina, McGill, NTN oraz Tsubaki. W celu ułatwienia zakupów asortyment ten został podzielony na dodatkowe kategorie. Są to przede wszystkim łożyska igiełkowe jednorzędowe, dwurzędowe, łożyska wzdłużne, złożenia łożyskowe oraz sprzęgła jednokierunkowe. Dzięki licznym filtrom możesz za pomocą kilku kliknięć ograniczyć listę łożysk na przykład tylko do tych, które posiadają luz większy niż normalny (oznaczony jako C3) lub posiadają koszyk wykonany z tworzywa.

Odpowiedz