Problemy z łożyskami tocznymi

Problemy z łożyskami tocznymi

Łożyska toczne, jak inne mechanizmy, mogą ulegać uszkodzeniu z różnych przyczyn. Oczywiście głównym powodem problemów jest przekroczony czas eksploatacji, ale czasami może zdarzyć się tak, że my sami instalując łożysko, popełnimy błąd, który tę żywotność może znacznie ukrócić.

  1. Problemy z łożyskami tocznymi
  2. Niepoprawny montaż i nieprawidłowe ustawienie
  3. Zanieczyszczenia i korozje
  4. Błędne smarowanie łożyska
  5. Uszkodzenia elektryczne łożysk
  6. Za duże obciążenia łożysk
  7. Zmęczenie i przegrzanie
  8. Niepoprawna obsługa i przechowywanie łożysk

Dziś postaramy się w skrócie opisać sytuacje, które są najczęstszym powodem występowania problemów w łożyskach tocznych.

Problemy z łożyskami tocznymi

Jeśli łożysko toczne zostało zamontowane stosunkowo niedawno i w krótkim czasie uległo uszkodzeniu, to może być dla Ciebie sygnałem, że zostało po prostu źle dobrane. Zanim dokonasz ostatecznego zakupu, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie czynniki wewnętrzne oraz warunki zewnętrzne i wybierz model, który jest jak najlepiej dostosowany do danej aplikacji. Zły dobór łożyska to nie jedyna sytuacja, która powoduje problemy z łożyskami tocznymi. Co jeszcze może je generować?

Niepoprawny montaż i nieprawidłowe ustawienie

Zawsze podczas montażu trzeba stosować się do instrukcji producenta. Warto również przeszkolić swoich pracowników. Tego rodzaju szkolenia wyjaśniają zwykle różnice między złym a dobrym montażem.

Przy niepoprawnie zamontowanym łożysku mogą pojawić się wgniecenia, pęknięcia pierścieni, zbyt wczesne zmęczenie i uszkodzenie. Wpływa to także na temperaturę pracy, która w takim przypadku zwykle jest znacznie wyższa. Niepoprawne ustawienie prowadzi zwykle do niewspółosiowości i tym samym do przegrzania, co ostatecznie skutkuje uszkodzeniem się łożyska. W takim przypadku warto sprawdzić obudowy oraz wały i zastosować precyzyjne nakrętki ochronne.

Zanieczyszczenia i korozje

Czasami bywa tak, że nasze łożysko nie jest dostatecznie chronione przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami lub model, który wybraliśmy, nie spełnia wymagań ekstremalnych warunków pracy i otoczenia. Wióry stalowe, kurz, pyłki i inne ciała obce z łatwością mogą przenikać do wnętrza łożyska, substancji czyszczących czy smarów, powodując tym samym wgniecenia na bieżni i elementach tocznych. Jeśli doszło do zanieczyszczenia, mogą pojawiać się także wibracje. W takim przypadku najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest oczywiście filtracja smaru i oczywiście utrzymywanie maszyny oraz miejsca pracy w czystości. Korozje powodowane są między innymi przez wilgoć, obecność kwasów, a nawet i przez smary charakteryzujące się niską jakością. W takim przypadku na łożysku mogą pojawić się ciemne plamy. Wystąpienie korozji można poznać także po większym poziomie luzu promieniowego, zwiększonych wibracjach, a także braku wstępnego napięcia. Aby temu zapobiec, warto kupować łożyska wyprodukowane z odpornych na korozję materiałów i wyposażone w wysokiej jakości uszczelnienia.

Błędne smarowanie łożyska

Błędne smarowanie wiąże się ze smarowaniem niedostatecznym lub wykorzystywaniem nieodpowiednich substancji. Jeśli smar został błędnie dobrany, może dojść do przegrzania i szybkim zużyciu łożyska, w konsekwencji czego pojawią się na elementach tocznych oraz bieżniach odbarwione miejsca. Jak poradzić sobie z tym problemem? Wystarczy wybrać odpowiedni środek oraz trzymać się dokładnie odstępów, które są wymagane pomiędzy smarowaniami.

Uszkodzenia elektryczne łożysk

W urządzeniach elektrycznych często dochodzi do korozji łożyska przez przepływ prądu stałego lub przemiennego. Specjaliści uważają, że wystarczy użyć odpowiednio izolowanych łożysk, by zapobiec korozji elektrycznej, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie łożysk ceramicznych – szczególnie tych, których elementy toczne zostały wyprodukowane z azotku krzemu. Materiał ten jest doskonałym izolatorem prądów błądzących i nie potrzebuje żadnych dodatkowych powłok zabezpieczających – które, de facto mogą zostać uszkodzone podczas montażu.

Za duże obciążenia łożysk

Do nadmiernych obciążeń dochodzi, gdy łożysko nie jest specjalnie ku temu przystosowane. Aby zapobiec tej sytuacji, wystarczy zmniejszyć obciążenie lub przebudować łożysko toczne. Konsekwencją nadmiernego obciążenia zwykle są tak zwane „falujące” elementy toczne.

Zmęczenie i przegrzanie

Zmęczenie jest zwykle konsekwencją nadmiernego przeciążenia, za ciasnego pasowania czy po prostu błędne dostosowanie łożyska. Jeśli dochodzi do zmęczenia, na powierzchni bieżni pojawiają się pęknięcia i odpryski. Ponadto wzrasta poziom hałasu i wibracji. Aby temu zapobiec, wystarczy dobrać łożysko o lepszych parametrach związanych z obciążeniem. Jeśli już dojdzie do tej sytuacji, mechanizm musi być wymieniony. Do przegrzania dochodzi, gdy łożysko jest smarowane w niewłaściwy sposób, oraz gdy pojawiają się nadmierne temperatury, które mogą prowadzić nawet do usunięcia smaru. Wysokie temperatury robocze niekorzystnie wpływają także na twardość stopu. Konsekwencją przegrzania jest odbarwianie się wszystkich elementów łożyska i ich deformacja.

Niepoprawna obsługa i przechowywanie łożysk

Do nieprawidłowo przechowywanego łożyska mogą dostać się wszelkiego rodzaju zabrudzenia i zanieczyszczenia, na przykład kurz czy wilgoć. Mechanizmu nie powinno się trzymać w miejscu o podwyższonej temperaturze, ponieważ niekorzystnie wpływa to na jakość i trwałość smaru. Również i zbyt wczesne rozpakowanie łożyska może narazić go na wystąpienie korozji. Dlatego, aby temu zapobiec wystarczy utrzymywać je w odpowiednim i przede wszystkim czystym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Konsekwencją złego przechowywania łożysk tocznych jest pojawienie się na przykład rdzy.

Sytuacji, które negatywnie wpływają na działanie oraz żywotność łożyska może być znacznie więcej. Te wyżej wymienione to najczęstsze problemy z łożyskami tocznymi, z jakimi spotykają się nasi klienci. Zwróć uwagę na te czynniki, aby ustrzec się przed nadprogramowymi kosztami eksploatacyjnymi. Zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł wydać na rozwój swojego biznesu i firmy.

Odpowiedz