Wymiana łożyska w pralce - kiedy należy to zrobić?

Wymiana łożyska w pralce - kiedy należy to zrobić?

Pralka to jedno z najbardziej eksploatowanych urządzeń w domu każdego z nas, co wpływa na zużycie łożyska w pralce. Z tego względu warto o nią dbać pod każdym względem.

  1. Uszkodzone łożysko w pralce
  2. Wymiana łożyska w pralce
  3. Najpopularniejsze łożyska dla pralek

Pralka – jak każde inne urządzenie – ma również swoją żywotność. Często uszkodzeniu ulegają na przykład łożyska. Nie oznacza to jednak, że musimy wymieniać cały sprzęt. Wystarczy zamienić uszkodzony element na nowy i sprawny. W takim razie, jakie łożyska są najbardziej odpowiednie w przypadku pralki? O tym dowiecie się, czytając niniejszy artykuł.

Uszkodzone łożysko w pralce

Łożyska narażone są na wysokie obciążenia, dlatego mogą często ulegać uszkodzeniu. Jak rozpoznać, że to właśnie ono wymaga wymiany? Konsekwencją zepsutego łożyska mogą być następujące sytuacje:

Hałas łożyska

Słyszysz, że poziom hałasu Twojej pralki wzrósł? To może być znak, że zamontowane w niej łożyska uległy uszkodzeniu. Warto zareagować jak najszybciej, by zniszczyły się również i inne elementy mechanizmu. Jeśli nie wymienimy łożyska od razu, poziom hałasu pralki będzie wzrastał z każdym następnym praniem.

Awaria innych elementów

Praktycznie każdy element, który jest zamontowany wewnątrz pralki, może ulec uszkodzeniu przy wymagającym wymiany łożysku. Najczęściej jest to bęben, koło pasowe, silnik napędowy, układ zawieszenia czy pasek klinowy.

Obrót bębna

Przy uszkodzonym łożysku można zauważyć wolniejszy obrót bębna. W konsekwencji samo pranie jest coraz mniej efektywne.

Zużycie energii

Pralka z uszkodzonym łożyskiem potrzebuje więcej energii, by rozruszać urządzenie. Dlatego warto wymienić łożysko jak najszybciej, by ustrzec się między innymi przed większymi rachunkami za prąd.

Wymiana łożyska w pralce

Wymiana łożyska w pralce wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Aby dostać się do uszkodzonego elementu, trzeba najpierw rozciąć plastikowy zbiornik, który po wymianie należy ponownie scalić i to najlepiej taką techniką, która podczas pracy urządzenia nie zawiedzie.

Nie ma uniwersalnej i jednej instrukcji, dzięki której będziemy w stanie samodzielnie wymienić łożysko w każdej pralce. Na rynku aktualnie mamy niezliczoną ilość urządzeń różnych producentów i różnych serii, dlatego przy naprawie musisz posiłkować się informacjami dostarczonymi bezpośrednio przez konkretną markę.

Warto jednak w pierwszej kolejności skupić się na odpowiedniej marce samego łożyska. W pralce doskonale sprawdzą się tanie łożyska kulkowe, jednakże, jeśli możesz obecnie pozwolić sobie na droższe rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z tej możliwości. Nie od dziś wiadomo, że czasami warto dopłacić i mieć pewność, że łożysko do pralki nie ulegnie uszkodzeniu w najbliższym okresie, niż za jakiś czas dokonywać kolejnej wymiany.
Jeśli nie czujesz się pewnie z myślą o samodzielnej naprawie swojej pralki, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. Unikniesz dzięki temu dodatkowych kosztów, które mogłyby się pojawić, gdybyś źle zamontował łożysko i tym samym uszkodził je same lub inne, równie ważne elementy pralki.

Najpopularniejsze łożyska w pralce

Łożyska, które na pewno doskonale sprawdzą się jako zamienniki w Twojej pralce to:

  • łożysko 6203 2RS
  • łożysko 6206 2RS
  • łożysko 6305 2RS
  • łożysko 6306 2RS

Łożysko 6203 2 RS

Wysokiej jakości łożysko 6203 2RS to model kulkowy, najbardziej uniwersalny, jaki istnieje na rynku. Charakteryzuje się przede wszystkim możliwością pracy przy bardzo dużych prędkościach oraz wysokich obciążeniach poprzecznych i wzdłużnych. Niska cena w połączeniu ze świetnym poziomem efektywności sprawia, że łożysko 6203 2 RS jest tak chętnie wykorzystywane przez naszych klientów.

Łożysko 6306 2 RS

Drugim, równie popularnym modelem jest łożysko do pralki 6306 2 RS. To kolejny produkt, cieszący się uznaniem wśród naszych klientów. Składa się z jednego rzędu kulek, a do jego zalet zalicza się między innymi przenoszenie obciążeń poprzecznych, wzdłużnych oraz możliwość pracy w bardzo wysokich prędkościach obrotowych. Oba modele charakteryzują się łatwym montażem oraz demontażem. Dobrze dobrany środek smarny w połączeniu z równie przystosowanymi do konstrukcji uszczelkami sprawia, że łożysko 6306 2RS bez problemu może być używane w trudnych, zabrudzonych czy zapylonych środowiskach pracy.

Odpowiedz