Nie wystarczy skupić się na odpowiednim doborze łożyska, aby jego praca była efektywna i wydajna. Kluczowa jest również prawidłowa konserwacja.
- Kontrolowanie stanu łożysk
- Smarowanie łożyska
- Optymalne warunki pracy
- Kiedy należy wymienić łożysko?
Na żywotność łożysk wpływa oczywiście odpowiednie dopasowanie go do warunków pracy oraz prawidłowy montaż. Nie zawsze zwracamy uwagę na konserwację, która tak naprawdę jest równie ważnym czynnikiem i w żadnym przypadku nie powinniśmy jej lekceważyć.
Kontrolowanie stanu łożysk
Łożyska powinny być regularnie kontrolowane, w celu ocenienia ich stanu i wtedy ewentualnie podjęciu kroków związanych z konserwacją. Według specjalistów taka kontrola razem z czyszczeniem musi być wykonywana minimum raz na rok. Częstotliwość zależy oczywiście od aplikacji – jeśli łożysko pracuje w trudniejszych warunkach, przenosi większe obciążenia, kontrolę trzeba przeprowadzać częściej. Zużyte łożysko generuje większy hałas, powstają szumy, temperatura wzrasta, a i sam obrót ma znacznie zwiększony luz. Dlatego podczas kontroli w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na poziom szumu. Do wykonania tej oceny potrzebny nam jest specjalistyczne narzędzie lub stetoskop. Następnie sprawdzamy temperaturę łożyska za pomocą specjalnego czujnika. Kontrola obejmuje także sprawdzenie częstotliwości drgań. Aby to wykonać, potrzebujemy analizatora widma drgań.
Smarowanie łożyska
Smarowanie jest kolejnym istotnym czynnikiem, ponieważ zmniejsza tarcie, zapewnia właściwe warunki pracy oraz odpowiednią temperaturę i tym samym wydłuża żywotność samego łożyska. Jak smarować łożysko? Wszystko zależy od prędkości obrotowej oraz modelu elementów tocznych. Ponadto w kwestii tej warto również stosować się do wytycznych podanych przez producenta.
Optymalne warunki pracy
Temat ten obejmuje nie tylko czynniki i właściwości, które pojawiają się podczas pracy łożyska, ale także w kwestii jego przechowywania. Źle magazynowane łożysko jest narażone na korozję i różnego rodzaju zniszczenia. Temperatura środowiska nie powinna być wyższa niż 25 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza – maksymalnie 60% względnej wilgotności. Oczywiście łożysko musi być przechowywane w warunkach zapewniających ochronę przed agresywnymi substancjami i środkami. Warto zapamiętać, że po takim przechowywaniu łożysko powinniśmy dokładnie oczyścić przed aplikacją i nasmarować.
Kiedy należy wymienić łożysko?
W momencie, gdy łożysko generuje większy niż dotychczas hałas, powinniśmy przeprowadzić kontrolę i ewentualną konserwację, jeśli jest wymagana. Jednakże, kiedy tylko zobaczymy, że na łożysku pojawiły się różnorodne wyłuszczenia to znak, że powinniśmy je wymienić na nowe. Wyłuszczenia są konsekwencją zmęczenia materiału, ale mamy oczywiście inne czynniki, które niekorzystnie wpływają na jego żywotność – na przykład niepoprawna eksploatacja, a mianowicie nieodpowiedni montaż, złe smarowanie, nieprawidłowa obsługa czy wystąpienie korozji. Pamiętaj, by nie lekceważyć tych znaków i kiedy tylko pojawią się pierwsze sygnały, że łożysko nie nadaje się już do pracy, nie zwlekaj i koniecznie je wymień.