Jak skutecznie ciąć piankę? Jaki nóż zagwarantuje precyzyjne i bezpieczne cięcie? W które rozwiązania warto zainwestować? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule.
Niejednokrotnie dostawaliśmy zapytania na temat cięcia pianki. A właściwie tego, które ostrza będą w tej kwestii najlepszym rozwiązaniem. Aby odpowiedzieć na to pytanie, postanowiliśmy zająć się tematem nieco szerzej. Dlatego, jeśli szukasz optymalnego narzędzia, dzięki któremu będziesz mógł skutecznie, szybko i przede wszystkim bezpiecznie pociąć piankę, zapraszamy do lektury.
Kilka rodzajów pianek
Powszechnie przyjęło się, że pianki to idealny materiał dla siedzeń oraz materacy. W końcu zapewniają doskonałą amortyzację. Ale materiał tego rodzaju wykorzystuje się także — na przykład — do tłumienia pomieszczeń, szczególnie w studiach nagraniowych lub do temperaturowej izolacji.
Typowa pianka jest grubym i miękkim tworzywem. Na rynku znajdziesz także inne rozwiązania, na przykład rdzenie lub płyty piankowe. Są to lekkie, ale jednocześnie twardsze materiały, które najczęściej wykorzystuje się w architektonicznych modelach czy po prostu w rzemiośle. To nic innego jak warstwy kartonu, pomiędzy które umieszcza się piankę. Płyta piankowa jest wytrzymalsza, twardsza oraz sztywniejsza od rdzenia. W rozwiązaniu tego rodzaju piankę wsadza się między cienkie płaty wykonane z włókna drzewnego.
Jak bezpiecznie ciąć piankę?
Zastanawiasz się, jak bezpiecznie ciąć piankę? Otóż ważne jest nie tylko narzędzie, ale także indywidualna ochrona oraz miejsce, w którym będziemy wykonywać tę czynność. Oprócz wspomnianych czynników równie istotna jest technika cięcia.
Samo cięcie pianki nie jest niczym trudnym. Mimo wszystko warto skupić się na tym, by nacisk na piance był mocny i stały, a cięcie — płynne. Podczas całego procesu pamiętaj, by ręka przytrzymująca materiał znajdowała się daleko od linii cięcia. Podobnie jak reszta Twojego ciała nie powinna znajdować się tuż przed miejscem, gdzie linia cięcia będzie miała swój koniec.
Warto zadbać także o środki ochrony indywidualnej. Pracownik, który będzie ciął piankę, powinien posiadać odpowiednie rękawice. Najlepszym rozwiązaniem będą te, które wyróżniają się odpowiednią odpornością na przecięcie. Ponadto rękawice powinny być dopasowane i pozbawione jakichkolwiek dziur.
Podczas cięcia pianki należy zadbać także o miejsce. Miękkie materiały najlepiej przecinać na twardej powierzchni. Ta zaś powinna być ustawiona na optymalną dla danego pracownika wysokość, by cały proces przebiegał łatwo i komfortowo. Oczywiście warto zadbać także o czystość otoczenia, a szczególnie o to, by bałagan nie przeszkadzał pracownikowi przy pracy.
Skuteczne narzędzia do cięcia pianki
Chociaż pianka nie jest materiałem, który w jakikolwiek sposób zagraża pracownikom, to narzędzie do cięcia już tak. Podczas pracy można łatwo się skaleczyć, dlatego w pierwszej kolejności sprawdź tak zwane noże bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania marki Slice. Są to nie tylko precyzyjne produkty, ale i gwarantujące maksymalne bezpieczeństwo pracy.
Dużą popularnością cieszą się ostrza ceramiczne, które znajdziesz w asortymencie wspomnianej marki. Produkuje się je z cyrkonu tlenku i umieszcza w specjalnie zaprojektowanych rękojeściach, zapewniających bezpieczeństwo dla palców. Ponadto na tle standardowych rozwiązań wyróżniają się wyjątkową trwałością.
W ofercie znajdziesz między innymi ostrza w połączeniu z rękojeściami wyposażonymi w sprężynowy mechanizm. Zaletą tych produktów jest między innymi automatyzm. To oznacza, że tuż po puszczeniu suwaka, ostrze samodzielnie chowa się do rękojeści, nie powodując tym żadnych szkód.
Ze względu na grubość pianki, warto wybierać przedłużone rozwiązania. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się noże przemysłowe serii 10560 lub 10559.
Dodatkową zaletą produktów Slice jest także możliwość wymiany zużytych ostrzy. Elementy te również znajdziesz w naszej ofercie w różnych wariantach. Większość z nich sprawdzi się także przy cięciu innych materiałów — nie tylko pianek. Ta wszechstronność możliwości sprawia, że jednym narzędziem będziesz mógł wykonać kilka innych prac. I tym samym zaoszczędzisz pieniądze, które pierwotnie planowałeś wydać na inne noże przemysłowe.