• Tysiące produktów
  • Ponad 20 lat na rynku
  • Darmowa wysyłka od 600 zł
Jak zamontować łożyska ZVL? 0
Jak zamontować łożyska ZVL?

Bez względu na to, czy kupisz tanie łożyska, czy najdroższe rozwiązania, nigdy nie zagwarantują one skutecznej pracy, jeśli nie będą poprawnie obsługiwane. Ważne jest zarówno poprawne przechowywanie, jak i prawidłowe montowanie. Zatem jak zamontować łożyska ZVL?

 

  1. Jak zamontować łożyska ZVL?
  2. Jak przygotować miejsce do montowania?

 

Zawsze polecamy klientom, by przed zakupami ściągnęli katalog łożysk, w którym znajdą dokładne parametry na temat dostępnych rozwiązań w ofercie danego producenta. Poza danymi technicznymi często marki dodają w swoich broszurach podstawowe informacje, dotyczące łożysk ogólnie. Praktycznie każdy taki katalog zawiera również wiadomości na temat prawidłowego montażu czy demontażu. I chociaż metody te są ogólne dla produktów każdej marki, warto stosować się do zaleceń tej marki, której łożyska kupiliśmy. Zatem, jak montuje się łożyska słowackiego producenta ZVL? Szczegółowe informacje znajdziesz w katalogu ZVL. W niniejszym artykule zaś skupimy się na podstawowych i najważniejszych danych.

 

jak zamontować łożyska

 

Jak zamontować łożyska ZVL?

To, w jaki sposób zamontujemy łożysko toczne, zależy od pewnych czynników. W przypadku czopa walcowego i małego komponentu poleca się montaż na zimno lub gorąco. W pierwszym przypadku wykorzystuje się młotek, prasę hydrauliczną lub mechaniczną. Przy montażu na gorąco małego łożyska stosuje się płytę grzejną, maszynę indukcyjną lub nagrzewnicę skrzynkową. Średniej wielkości i duże łożyska toczne przy czopie walcowym poleca się montować na gorąco. W tym przypadku poza wspomnianymi urządzeniami można zastosować również specjalną wannę do podgrzewania, nagrzewnicę powietrza czy sprzęt do indukcyjnego nagrzewania.

Przy wale stożkowym małe i średnie łożyska montuje się na tak zwane zimno. Niewielkie komponenty mocuje się za pomocą prasy, łożyskowej nakrętki lub hakowego klucza. Średnie natomiast — poza kluczem i nakrętką — za pośrednictwem pompy lub nakrętki hydraulicznej. Duże łożyska toczne poleca się montować na gorąco za pomocą sprzętów hydraulicznych oraz urządzeń do nagrzewania.

Kiedy mamy tuleję montażową, małe i średnie łożysko również mocujemy na zimno, wykorzystując wcześniej wspomniane sprzęty montażowe. Duże zaś na gorąco, za pośrednictwem nakrętki hydraulicznej, pompy lub specjalnych urządzeń do nagrzewania.

Małym łożyskiem określa się komponenty, których średnica otworu nie przekracza 75 mm. Średnie modele to te, w których średnica wynosi od 75 do 200 mm. Dużymi łożyskami nazywa się te produkty, których średnica otworu jest większa niż 200 mm.

 

Jak przygotować miejsce do montowania?

Z racji tego, że łożyska toczne muszą być przechowywane w miejscu suchym i czystym, poleca się, by komponenty montować również wtedy, gdy mamy odpowiednio przygotowane i oczyszczone środowisko. Chodzi o to, aby otoczenie było wolne od zanieczyszczenia — w tym szczególnie kurzu. W sytuacji, gdy do łożyska tocznego dostanie się brud, elementy cierne czy inne ciała obce, nasz komponent szybko może ulec uszkodzeniu. Dodatkowo — zanieczyszczony środek smarny traci swoje właściwości. Ciała obce przetoczone przez elementy toczne z łatwością mogą uszkodzić bieżnie, a nawet koszyk.

Zanim rozpoczniesz montaż, sprawdź w pierwszej kolejności, czy kupiłeś odpowiedni model łożyska. Ze względu na to, że produkty w większości przypadków dostarcza się w formie odpowiednio już zabezpieczonej (przed korozją itd.), komponenty po wypakowaniu można właściwie od razu zamontować. W sytuacji, gdy łożyska konserwujemy specjalnym środkiem smarnym, musimy jedynie usunąć jego nadmiar z otworu, czoła oraz powierzchni całego mechanizmu. Do mycia poleca się ekstrakcyjną benzynę, mającą w składzie dodatek w postaci mineralnego oleju, olej napędowy, benzol czy oczyszczoną naftę.

Przed montażem należy dokładnie wyczyścić elementy składowe. Poleca się umyć także gwinty oraz otwory przeznaczone do smarowania. Kiedy wszystko jest gotowe, możemy przystąpić do montowania łożyska.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium