• Tysiące produktów
  • Ponad 20 lat na rynku
  • Darmowa wysyłka od 600 zł
Jak zmierzyć pas klinowy?

jak zmierzyć pas klinowy

Prawidłowe zmierzenie pasa klinowego wydaje się prostym zadaniem, ale w praktyce… Jest całkiem inaczej. Na co zatem musimy zwrócić uwagę przy doborze pasa klinowego, aby spełnił oczekiwania klienta?

W celu zmierzenia pasa klinowego na początek musimy zmierzyć jego profil oraz długość. Profil, czyli przekrój klina jest potrzebny do określenia typu pasa klinowego. Przykładowo typ "Z" ma przekrój 10 mm x 6 mm (szerokość x wysokość), "A" 13 mm x 8 mm, "B" 17 mm x 11 mm, "C" 22 mm x 14 mm itd.

Występują profile klinowe klasyczne typu 4, 5, 6, 8, Z, A, B, C, D, E, klinowe wąskoprofilowe typu SPZ, SPA, SPB, SPC, jak i klinowe wąskoprofilowe uzębione typu XPZ, XPA, XPB, XPC. Gdy już określimy profil pasa możemy zmierzyć jego długość.

Mierzenie długości pasa klinowego

Najlepiej zrobić to owijając pas klinowy miarką krawiecką po jego zewnętrznej stronie i odczytać wymiar długości (miara krawiecka jest elastyczna i dzięki temu możemy opleść ściśle pas, aby wynik był jak najdokładniejszy). Jeżeli nie mamy miary krawieckiej, to możemy owinąć pas zwykłym sznurkiem i tak zaznaczoną długość przenieść na inną dostępną miarę (np. metrówkę budowlaną). Otrzymany w ten sposób wymiar jest długością zewnętrzną pasa "LA". Długości tej zazwyczaj producent pasa nie podaje w oznaczeniu, ale jest to długość najbardziej zbliżona do długości podziałowej, która jest podana na pasie. Długością, którą najczęściej zobaczymy napisaną na pasie jest długość podziałowa oznaczona poprzez dopisek "LD" lub LP" oraz długość wewnętrzna oznaczona jako "Li".

Długość podziałowa to długość przebiegająca na wysokości ok. 4/5 przekroju klina, po tzw. kordzie (czyli zatopionej w pasie plecionki przypominającej w wyglądzie sznurek. Kord ten stanowi główne wzmocnienie każdego pasa gumowego). Długość wewnętrzna – jak wskazuje nazwa – jest długością wewnętrzną pasa. Przykładowe oznaczenie pasa o wymiarze klina 13 mm x 8 mm i długości wewnętrznej 1000 mm będzie wyglądało następująco: 13 x 1000 Li, A 1030 LD, może być także podane określenie calowe pasa (odpowiednio A39). Wszystkie te zapisy są poprawne i określają ten sam pas klinowy oraz mogą występować jako opis na pasie razem lub zupełnie osobno.

Dla przykładu podajemy jeszcze przeliczenia długości dla pasa o profilu A i długości podanej powyżej. Pas o długości 1000 Li będzie miał długość podziałową 1030 Ld oraz długość zewnętrzną 1050 La. Dodaje się odpowiednio Lp = Li + 30 mm; La = Li + 50 mm. 

Pomoc w doborze pasa klinowego

Zdajemy sobie sprawę, że pomimo powyższego poradnika mogą wystąpić trudności w dobraniu najlepszego rozwiązania, dlatego też w przypadku wątpliwości zachęcamy do przesyłania zapytań na naszego maila.

Aktualności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium