Precyzyjne łożyska kulkowe marki EZO cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją świetną jakość oraz wysoką wydajność w różnorodnych warunkach pracy. Jednym z elementów, które mają wpływ na wspomnianą trwałość oraz skuteczność łożysk są uszczelnienia. Jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO są dostępne w ofercie producenta? Odpowiadamy w poniższej treści.
- Jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO? Stalowe blaszki ochronne tłoczone
- Stalowe blaszki ochronne z pierścieniem osadczym dla łożysk kulkowych EZO
- Czym wyróżnia się uszczelnienie teflonowe z pierścieniem osadczym?
- Gumowe uszczelnienia stykowe dla precyzyjnych łożysk kulkowych
- Gumowe uszczelnienie bezstykowe dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO
- Jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO? Podsumowanie
Każdy rodzaj uszczelnienia łożyskowego ma swoje unikalne cechy. To właściwości te wpływają między innymi na ochronę łożyska przed zanieczyszczeniami czy utrzymanie odpowiednich warunków pracy w jego wnętrzu. W poprzednim artykule omówiliśmy podstawowe informacje na temat precyzyjnych łożysk kulkowych marki EZO. Celowo pominęliśmy temat związany z uszczelnieniem, aby skupić się na nim maksymalnie w osobnym artykule. A zatem — jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych proponuje marka EZO?
Jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO? Stalowe blaszki ochronne tłoczone
Stalowe blaszki ochronne tłoczone do precyzyjnych łożysk kulkowych EZO minimalizują ryzyko wycieku środka smarnego i zapewniają skuteczną ochronę. Blaszki, które oznacza się symbolem ZZ stanowią niezawodne rozwiązanie dla komponentów wymagających nie tylko świetnej wydajności, ale także zabezpieczenia przed niewielkimi ilościami zanieczyszczeń.
Konstrukcja opiera się na technologii bezstykowego wtłaczania w zewnętrzny pierścień. Uszczelnienie tego rodzaju zapewnia solidną blokadę dla cząstek i pyłów z otoczenia. Właściwości antywibracyjne i trwałość materiałów, które z reguły wykorzystuje się do produkcji blaszek ochronnych sprawiają, że ZZ są świetną opcją dla aplikacji, w których łożyska naraża się na intensywne obciążenia oraz dynamiczne warunki pracy.
Stalowe blaszki ochronne z pierścieniem osadczym dla łożysk kulkowych EZO
Uszczelnienie oznaczone symbolem ZZS to stalowa blaszka ochronna z pierścieniem osadczym. Wprowadzając pierścień osadczy w zewnętrznym pierścieniu producenci łożysk EZO posuwają się o krok dalej w dostarczaniu swoim klientom świetnej ochrony. Rozszerzenie konstrukcji uszczelnienia ma istotne znaczenie, zwłaszcza w kontekście tych zastosowań, w których istnieje dużo większe ryzyko dostania się do wnętrza łożyska zanieczyszczeń. Niniejsze stalowe blaszki ochronne z pierścieniem osadczym przeznaczone są głównie do mniejszych i węższych łożysk EZO.
Wspomniany pierścień osadczy działa jak swego rodzaju bariera. Skutecznie zamyka przestrzeń pomiędzy pierścieniami, co redukuje możliwość przedostania się zanieczyszczeń do środka łożyska. Dodatkową korzyścią pierścienia osadczego jest większa stabilność konstrukcja łożyska. W rezultacie stalowe blaszki ochronne z pierścieniem osadczym chronią nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale gwarantują także solidność oraz niezawodność pracy w przeróżnych warunkach środowiskowych.
Czym wyróżnia się uszczelnienie teflonowe z pierścieniem osadczym?
Uszczelnienia TTS — czyli uszczelnienie teflonowe z pierścieniem osadczym — to rewolucyjna odpowiedź na rosnące wymagania przemysłowych zastosowań, które stawiają wysokie standardy związane z ochroną przed niewielkimi ilościami zanieczyszczeń. Te zaawansowane uszczelnienia nie tylko spełniają wspomniane wymagania, ale nawet je przewyższają, dostarczając innowacyjnych rozwiązań dla najbardziej wymagających aplikacji.
Unikalną cechą uszczelnienia teflonowego z pierścieniem osadczym jest zdolność do wyginania się. Dzięki temu otrzymujemy możliwość kompensowania zmian ciśnienia wewnętrznego w obrębie łożysk. To ważne, szczególnie w tych sytuacjach, w których mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami ciśnienia.
Teflon wzmocniony szklanym włóknem jako materiał bazowy daje kolejną warstwę trwałości oraz wydajności uszczelnieniom TTS. Do zalet materiału zalicza się odporność na zmienne warunki środowiskowe — w tym skrajne temperatury. Zakres temperatur roboczych uszczelnienia teflonowego wynosi: -100 – 260°C.
Gumowe uszczelnienia stykowe dla precyzyjnych łożysk kulkowych
Gumowe uszczelnienia 2RS wpasowane precyzyjnie w zewnętrzny pierścień stanowią nie tylko skuteczną barierę przed zanieczyszczeniami, ale także wyznaczają właściwie nowe standardy dotyczące ochrony i trwałości. Wykonuje się je z wysokiej jakości gumy. Takie uszczelnienie stykowe ma niewielki kontakt z wewnętrznym pierścieniem. Ponadto zatrzymuje środek smarny i blokuje zanieczyszczeniom dostęp do środka łożyska.
Makra EZO proponuje swoim klientom dwa rodzaje uszczelnień stykowych, które różnią się od siebie rodzajem gumy. Pierwsze — uszczelnienie NBR — przystosowane jest do warunków, w których temperatura robocza wynosi -40 – 120°C. Uszczelnienie FKM (VITON) natomiast znajdzie zastosowanie tam, gdzie temperatura robocza obejmuje zakres od -30 do +230°C.
Wybierając gumowe uszczelnienie 2RS do swojego systemu, inwestujesz nie tylko w ochronę przed zanieczyszczeniami, ale także w niezawodność oraz trwałość całego układu. Wszechstronność i wydajność uszczelnienia stykowego sprawia, że jest ono niezastąpione w aplikacjach wymagających wysokiej precyzji i niezawodności.
Gumowe uszczelnienie bezstykowe dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO
Uszczelnienia 2RU to innowacyjne pod względem konstrukcji i materiałów rozwiązania, które są świetną opcją dla osób poszukujących skutecznego uszczelnienia przy jednoczesnej minimalizacji tarcia. Podobnie jak produkty stykowe również i uszczelnienie bezstykowe produkowane jest z różnych rodzajów gum. Tym samym uszczelnienie NBR można wykorzystać tam, gdzie temperatura robocza wynosi -40 – 120°C, a FKM (VITON) przy temperaturze od -30 do +230°C.
Unikalną cechą uszczelnień oznaczonych symbolem 2RU jest ich zdolność do działania bezstykowego, co eliminuje potencjalne źródła tarcia oraz oporu. To ważne, szczególnie dla tych aplikacji, w których minimalizacja tarcia jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na efektywność oraz trwałość układu.
Jakie uszczelnienia dla precyzyjnych łożysk kulkowych EZO? Podsumowanie
Każdy z dostępnych rodzajów uszczelnień oferuje unikalne korzyści, które mogą mieć duży wpływ zarówno na trwałość, jak i efektywność łożysk kulkowych precyzyjnych. Bogactwo opcji sprawia, że każdy klient jest w stanie bez problemu dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do konkretnych warunków pracy.
Osłony ZZ, ZZS, TTS, 2RS i 2RU - każda z tych konstrukcji została zaprojektowana z myślą o różnych warunkach i konieczności oferowania innowacyjnych rozwiązań dla ochrony łożysk tocznych. Blaszki ochronne ZZ skutecznie redukują wyciek smaru, podczas gdy ZZS — dodatkowo wyposażone w pierścień osadczy — są idealne do aplikacji, gdzie mamy do czynienia z podwyższonym ryzykiem zanieczyszczeń.
Uszczelnienia TTS ze swoją zdolnością do elastycznego wyginania i tym samym kompensowania zmian ciśnienia świetnie sprawdzą się w połączeniu z mniejszymi i węższymi łożyskami. Uszczelnienia 2RS łączą w sobie skuteczność w zatrzymywaniu środka smarnego z minimalnym kontaktem z pierścieniem wewnętrznym. Z kolei gumowe uszczelnienia 2RU to doskonały wybór dla tych, którzy szukają skutecznego rozwiązania eliminującego tarcie i opór.
Więcej informacji technicznych na ten temat znajdziesz w katalogu producenta.