Słownik pojęć technicznych

Słownik pojęć technicznych

*

Alkomat elektrochemiczny

Elektryczne urządzenia służące do określenia zawartości alkoholu we krwi badanej osoby to jak powszechnie wiadomo alkomaty. Często jednak można się spotkać z określeniem alkomat elektrochemiczny i nie każdy do końca wie, co to tak naprawdę oznacza.

Tego typu urządzenia posiadają sensory elektrochemiczne zawierające związki utleniające etanol i w przeciwieństwie do alkomatów półprzewodnikowych w ich przypadku nie występuje ryzyko dokonania nieprawidłowych pomiarów przez wpływ zawartości nikotyny lub innych substancji obecnych w organizmie. Spożyty alkohol w wyniku utleniania przekształca się w kwas octowy, a jego uwalnianie na anodzie komórki pomiarowej wytwarza prąd. Im więcej alkoholu się spożyło, tym jego ilość będzie większa. Procesor znajdujący się w alkomacie elektrochemicznym przelicza uzyskaną wartość prądu na ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu osoba badająca się alkomatem otrzymuje dokładny wynik.

Podsumowując, pomimo nieco wyższej ceny, alkomaty elektrochemiczne są o wiele lepszym wyborem dla osób, którym zależy na prawidłowych pomiarach, dlatego też w oparciu o takie urządzenia stworzyliśmy naszą ofertę. Szczególnie polecamy takie modele jak tani alkomat Alkohit X3, nowoczesny i wydajny alkomat Alkohit X8 oraz wielokrotnie nagradzany alkomat dowodowy Alkohit X100, które cieszą się największą popularnością wśród naszych klientów.

*

Automatyczna Identyfikacja

Dzięki Automatycznej Identyfikacji (określanej również jako Auto-ID) produktów znacząco skraca się czas potrzebny na wykonanie zadań związanych z monitorowaniem przepływu towarów i nadzorowaniem procesów logistycznych i produkcyjnych.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli Automatyczna Identyfikacja ma być skuteczna, to niezbędne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu (drukarki etykiet, skanery, terminale) oraz materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu skutecznie można wyeliminować problemy związane z odczytem kodów kreskowych na etykietach, a wszystkie prace mogą być przeprowadzane bez niepotrzebnych przestojów. Pozwala to zminimalizować koszty oraz zwiększyć efektywność ergonomii pracy.

Wdrożenie systemu Automatycznej Identyfikacji nie jest skomplikowane, szczególnie że do podstawowych zastosowań wystarczą drukarki etykiet, etykiety kolorowe oraz inne elementy, które można znaleźć w naszym sklepie. Posiadamy również doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem takich systemów. W przypadku zainteresowania taką usługą prosimy o kontakt.

*

Smart Home

Coraz popularniejsze określenie Smart Home (znane również jako inteligentny dom lub automatyka domowa) określa różnego rodzaju możliwości zdalnego sterowania urządzeniami domowymi. Dzięki temu ingerencja domownika jest zbędna lub ogranicza się ją do minimum.

Najpopularniejszym przykładem rozwiązań Smart Home są na chwilę obecną systemy alarmowe, które w prosty sposób pozwalają stworzyć skuteczną ochronę mieszkania lub miejsca pracy. Takie rozwiązania składają się z reguły z kamer, detektorów ruchu oraz czujników zamknięcia drzwi. Idealnym przykładem takiego rozwiązania dla osób zainteresowanych stworzeniem inteligentnego domu bez ponoszenia zbędnych kosztów jest Zestaw startowy MioSMART ESSENTIAL, który można znaleźć w naszym sklepie internetowym.

Warto pamiętać, że automatyka domowa jest stale rozwijana, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z coraz nowocześniejszych rozwiązań i urządzeń, co przekłada się zarówno na zwiększoną wygodę i komfort użytkownika, jak również na poprawę bezpieczeństwa.

*

Sprzęgło

Mechanizmem stosowanym w procesie budowy maszyn umożliwiającym łączenie i rozłączanie wałów jest sprzęgło. Pozwala ono przekazać moment obrotowy. Dzięki zastosowaniu sprzęgła można na przykład połączyć dwa wały, które obracają się niezależnie od siebie. W takiej sytuacji moment obrotowy zostanie przekazany z wału napędowego na wał bierny.

Popularny podział sprzęgieł opiera się o dwie kategorie sprzęgieł. Są to sprzęgła poślizgowe (do których zalicza się między innymi sprzęgło samoczynne, sprzęgło rozłączne oraz rozruchowe) oraz sprzęgła przymusowe (do tej grupy zaliczane są między innymi sprzęgła kompensacyjne i sztywne). Nasza hurtownia sprzęgieł stosuje natomiast podział sprzęgieł według rodzaju ich konstrukcji. Klienci mogą więc znaleźć tu między innymi sprzęgła kołnierzowe oraz sprzęgła magnetyczne znanej niemieckiej marki KTR. Warto pamiętać, że stosowanie odpowiednio dobranych sprzęgieł pozwala uniknąć konieczności przebudowy konstrukcji maszyn i umożliwia realizację licznych zadań.

*

Strefa Ex

Miejsca szczególnie narażone na wystąpienie pożaru lub wybuchu, czyli wszystkie strefy wybuchowe określa się jako strefy Ex.

Są to obszary, w których mogą występować gazy, opary lub pyły mogące stwarzać niebezpieczeństwo wybuchu. W takich strefach może być stosowane jedynie specjalistyczne wyposażenie (w tym na przykład specjalnie zaprojektowane latarki ex czy też kłódki Brady przeznaczone do stref wybuchowych), które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Należy pamiętać, że eksplozja w takich miejscach może zostać wywołana nie tylko przez instalacje elektryczne, ale też przez iskry powstające przez tarcie czy uderzenia. W związku z tym cały sprzęt stosowane w strefie Ex powinien zostać odpowiednio zaadoptowany. Wyposażenie, które może być stosowane w takich strefach musi być zgodne z Dyrektywą ATEX 94/9/EC i zostać oznaczone znakami Ex oraz CE. W przypadku wątpliwości co do tego, które narzędzia można wykorzystywać w miejscach narażonych na wystąpienie wybuchu, należy zapoznać się z dołączoną dokumentacją.

*

Tworzywa konstrukcyjne

Tym co wyróżnia tworzywa konstrukcyjne od innych tworzyw sztucznych są przede wszystkim unikalne właściwości mechaniczne, które są bardzo zbliżone do metali. Dzięki temu tworzywa te mogą być z powodzeniem stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu.

Jednym z najpopularniejszych producentów tworzyw konstrukcyjnych jest niemiecka firma Ensinger, której już od wielu lat jesteśmy dystrybutorem. Opracowywane przez nią tworzywa nadają się do ciągłego stosowania nawet w temperaturach od 100 do 150 stopni. Warto pamiętać, że taki asortyment sprzedawany jest również pod innymi nazwami, czego przykładem dla tej grupy produktów to może być określenie techniczne termoplasty.

Wybierając tworzywa konstrukcyjne ma się pewność, że będą charakteryzowały się dobrymi właściwościami mechanicznymi, jak również odpornością na działanie chemikaliów, dużą wytrzymałością na zużycie i dobrą stabilnością wymiarową. Najpopularniejsze tworzywa konstrukcyjne w ofercie sklepu Zaopatrzenie 24 to przede wszystkim tworzywo poliamid, teflon, poliacetal sklep oraz polietylen.

Kontakt
Masz jakieś pytania, lub potrzebujesz pomocy?