Słownik pojęć technicznych to baza wiedzy, w której znajdziesz najważniejsze pojęcia z zakresu techniki. Słownik na bieżąco jest uzupełniany o nowe treści. Staramy się w sposób przystępny objaśnić najtrudniejsze definicje, aby każda osoba – nawet jeżeli nie ma żadnego rozeznania w branży utrzymania ruchu i przemyśle – wszystko zrozumiała.
- Alkomat elektrochemiczny
- Automatyczna Identyfikacja
- Kulki ceramiczne
- Łożyska mechaniczne
- Łożyska toczne
- Prądy błądzące
- Smart Home
- Sprzęgło
- Strefa Ex
- Tworzywa konstrukcyjne
Jeśli twoim zdaniem brakuje tu jakiegoś hasła, możesz przyczynić się do rozwoju naszego sklepu, pisząc do nas!
*
Alkomat elektrochemiczny
Elektryczne urządzenia służące do określenia zawartości alkoholu we krwi badanej osoby to jak powszechnie wiadomo alkomaty. Często jednak można się spotkać z określeniem alkomat elektrochemiczny i nie każdy do końca wie, co to tak naprawdę oznacza.
Tego typu urządzenia posiadają sensory elektrochemiczne zawierające związki utleniające etanol i w przeciwieństwie do alkomatów półprzewodnikowych w ich przypadku nie występuje ryzyko dokonania nieprawidłowych pomiarów przez wpływ zawartości nikotyny lub innych substancji obecnych w organizmie. Spożyty alkohol w wyniku utleniania przekształca się w kwas octowy, a jego uwalnianie na anodzie komórki pomiarowej wytwarza prąd. Im więcej alkoholu się spożyło, tym jego ilość będzie większa. Procesor znajdujący się w alkomacie elektrochemicznym przelicza uzyskaną wartość prądu na ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu osoba badająca się alkomatem otrzymuje dokładny wynik.
Podsumowując, pomimo nieco wyższej ceny, alkomaty elektrochemiczne są o wiele lepszym wyborem dla osób, którym zależy na prawidłowych pomiarach, dlatego też w oparciu o takie urządzenia stworzyliśmy naszą ofertę. Szczególnie polecamy takie modele jak tani alkomat Alkohit X3, nowoczesny i wydajny alkomat Alkohit X8 oraz wielokrotnie nagradzany alkomat dowodowy Alkohit X100, które cieszą się największą popularnością wśród naszych klientów.
*
Automatyczna Identyfikacja
Dzięki Automatycznej Identyfikacji (określanej również jako Auto-ID) produktów znacząco skraca się czas potrzebny na wykonanie zadań związanych z monitorowaniem przepływu towarów i nadzorowaniem procesów logistycznych i produkcyjnych.
Należy jednak pamiętać, że jeżeli Automatyczna Identyfikacja ma być skuteczna, to niezbędne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu (drukarki etykiet, skanery, terminale) oraz materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu skutecznie można wyeliminować problemy związane z odczytem kodów kreskowych na etykietach, a wszystkie prace mogą być przeprowadzane bez niepotrzebnych przestojów. Pozwala to zminimalizować koszty oraz zwiększyć efektywność ergonomii pracy.
Wdrożenie systemu Automatycznej Identyfikacji nie jest skomplikowane, szczególnie że do podstawowych zastosowań wystarczą drukarki etykiet, etykiety kolorowe oraz inne elementy, które można znaleźć w naszym sklepie. Posiadamy również doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się projektowaniem takich systemów. W przypadku zainteresowania taką usługą prosimy o kontakt.
*
Kulki ceramiczne
Stosowane w łożyskach tocznych (a przede wszystkim w kulkowych), kulki ceramiczne coraz częściej zastępują tradycyjne rozwiązania w postaci kulek stalowych. Pozwala to zmniejszyć wagę całego łożyska, a także zwiększyć jego wytrzymałość. Porządne łożyska ceramiczne będą co prawda nieco droższe niż odpowiadające im standardowe modele, jednak ich cena jest w pełni uzasadniona gwarancją kilkukrotnie dłuższej pracy całego łożyska.
Jest to idealny wybór do profesjonalnych zastosowań, a w szczególności do trudno dostępnych maszyn, przy których występuje konieczność ciągłego wymieniania łożysk z kulkami stalowymi. Jednym z popularniejszych producentów łożysk ceramicznych jest duńska firma CeramicSpeed, która początkowo produkowała łożyska dla pasjonatów sportu, a z czasem zaczęła również podbijać branżę przemysłową. W naszym sklepie internetowym dostępne są łożyska Ceramic Speed w najbardziej przystępnych cenach, a w przypadku problemów z dopasowaniem luzu w łożysku można skorzystać z wsparcia technicznego.
*
Łożyska mechaniczne
Łożyska mechaniczne to części maszyn i innych urządzeń technicznych, które poprzez podtrzymywanie ich elementów, pozwalają na relatywny ruch obrotowy. Łożyska osadzane są na przykład na wale lub osi. Składają się z pierścienia zewnętrznego oraz wewnętrznego, a także bieżni – głównej i pomocniczej. Łożyska mechaniczne dzieli się na modele ślizgowe, toczne, sprężyste, hydrauliczne, magnetyczne i elektryczne. Najbardziej popularne są produkty toczne (kulkowe, walcowe, stożkowe, baryłkowe i igiełkowe) oraz ślizgowe (promieniowe i wzdłużne). Ponadto łożyska można podzielić także, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wyprodukowane i tym samym na rynku dostępne są modele stalowe, nierdzewne, ceramiczne, całoceramiczne oraz hybrydowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Łożyska są ważnym elementem, ponieważ gdyby nie były stosowane, elementy maszyn, które są podtrzymywane przez nie, szybko by się ścierały i wymagały wymiany po bardzo krótkim okresie użytkowania, generując tym samym wyższe koszty eksploatacyjne. Ponadto praca na przykład wału z obudową bez łożyska jest znacznie głośniejsza, a im wyższy hałas, tym większa strata energii.
*
Łożyska toczne
Dostępne w różnych wielkościach i typach konstrukcji łożyska toczne to części urządzeń, w których elementy toczne umieszczone są pomiędzy dwoma pierścieniami. Pierwszy z nich (zwany pierścieniem wewnętrznym łożyska) może być osadzony na czopie wału lub w innym miejscu, natomiast drugi (zwany pierścieniem zewnętrznym łożyska) znajduje się w oprawie. Elementy toczne umiejscowione pomiędzy pierścieniami stykają się z bieżniami, co pozwala uzyskać płynny obrót pierścieni. W przypadku niektórych wariantów do elementów łożysk zaliczają się także uszczelnienia oraz koszyki (odpowiadające za zachowanie stałych odległości pomiędzy elementami tocznymi). Wspomniane elementy toczne bardzo często przyjmują kształt kulek. Wówczas takie części zalicza się do popularnej grupy łożysk kulkowych. Stosując podział łożysk tocznych ze względu na kształt jaki mają znajdujące się w nim elementy toczne, można wyodrębnić również łożyska walcowe, łożyska toroidalne, łożyska stożkowe i kilka innych grup produktów.
*
Prądy błądzące
Zjawisko, w którym w sposób niekontrolowany przepływa prąd elektryczny pomiędzy kilkoma punktami, które prąd przewodzą – na przykład metal czy elektrolity. Często pojawia się w maszynach elektrycznych, działając niekorzystnie na łożyska toczne, przez co znacznie skraca się ich żywotność. Sytuacja ta jest niepożądana, dlatego warto wykorzystywać łożyska z optymalnym zabezpieczeniem – na przykład łożyska hybrydowe, których elementy toczne same w sobie już mają wysoką zdolność izolacyjną, ponieważ są wyprodukowane na przykład z nieprzewodzącego azotku krzemu.
*
Smart Home
Coraz popularniejsze określenie Smart Home (znane również jako inteligentny dom lub automatyka domowa) określa różnego rodzaju możliwości zdalnego sterowania urządzeniami domowymi. Dzięki temu ingerencja domownika jest zbędna lub ogranicza się ją do minimum.
Najpopularniejszym przykładem rozwiązań Smart Home są na chwilę obecną systemy alarmowe, które w prosty sposób pozwalają stworzyć skuteczną ochronę mieszkania lub miejsca pracy. Takie rozwiązania składają się z reguły z kamer, detektorów ruchu oraz czujników zamknięcia drzwi. Idealnym przykładem takiego rozwiązania dla osób zainteresowanych stworzeniem inteligentnego domu bez ponoszenia zbędnych kosztów jest Zestaw startowy MioSMART ESSENTIAL, który można znaleźć w naszym sklepie internetowym.
Warto pamiętać, że automatyka domowa jest stale rozwijana, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z coraz nowocześniejszych rozwiązań i urządzeń, co przekłada się zarówno na zwiększoną wygodę i komfort użytkownika, jak również na poprawę bezpieczeństwa.
*
Sprzęgło
Mechanizmem stosowanym w procesie budowy maszyn umożliwiającym łączenie i rozłączanie wałów jest sprzęgło. Pozwala ono przekazać moment obrotowy. Dzięki zastosowaniu sprzęgła można na przykład połączyć dwa wały, które obracają się niezależnie od siebie. W takiej sytuacji moment obrotowy zostanie przekazany z wału napędowego na wał bierny.
Popularny podział sprzęgieł opiera się o dwie kategorie sprzęgieł. Są to sprzęgła poślizgowe (do których zalicza się między innymi sprzęgło samoczynne, sprzęgło rozłączne oraz rozruchowe) oraz sprzęgła przymusowe (do tej grupy zaliczane są między innymi sprzęgła kompensacyjne i sztywne). Nasza hurtownia sprzęgieł stosuje natomiast podział sprzęgieł według rodzaju ich konstrukcji. Klienci mogą więc znaleźć tu między innymi sprzęgła kołnierzowe oraz sprzęgła magnetyczne znanej niemieckiej marki KTR. Warto pamiętać, że stosowanie odpowiednio dobranych sprzęgieł pozwala uniknąć konieczności przebudowy konstrukcji maszyn i umożliwia realizację licznych zadań.
*
Strefa Ex
Miejsca szczególnie narażone na wystąpienie pożaru lub wybuchu, czyli wszystkie strefy wybuchowe określa się jako strefy Ex.
Są to obszary, w których mogą występować gazy, opary lub pyły mogące stwarzać niebezpieczeństwo wybuchu. W takich strefach może być stosowane jedynie specjalistyczne wyposażenie (w tym na przykład specjalnie zaprojektowane latarki ex czy też kłódki Brady przeznaczone do stref wybuchowych), które posiadają odpowiednie certyfikaty.
Należy pamiętać, że eksplozja w takich miejscach może zostać wywołana nie tylko przez instalacje elektryczne, ale też przez iskry powstające przez tarcie czy uderzenia. W związku z tym cały sprzęt stosowane w strefie Ex powinien zostać odpowiednio zaadoptowany. Wyposażenie, które może być stosowane w takich strefach musi być zgodne z Dyrektywą ATEX 94/9/EC i zostać oznaczone znakami Ex oraz CE. W przypadku wątpliwości co do tego, które narzędzia można wykorzystywać w miejscach narażonych na wystąpienie wybuchu, należy zapoznać się z dołączoną dokumentacją.
*
Tworzywa konstrukcyjne
Tym co wyróżnia tworzywa konstrukcyjne od innych tworzyw sztucznych są przede wszystkim unikalne właściwości mechaniczne, które są bardzo zbliżone do metali. Dzięki temu tworzywa te mogą być z powodzeniem stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu.
Jednym z najpopularniejszych producentów tworzyw konstrukcyjnych jest niemiecka firma Ensinger, której już od wielu lat jesteśmy dystrybutorem. Opracowywane przez nią tworzywa nadają się do ciągłego stosowania nawet w temperaturach od 100 do 150 stopni. Warto pamiętać, że taki asortyment sprzedawany jest również pod innymi nazwami, czego przykładem dla tej grupy produktów to może być określenie techniczne termoplasty.
Wybierając tworzywa konstrukcyjne ma się pewność, że będą charakteryzowały się dobrymi właściwościami mechanicznymi, jak również odpornością na działanie chemikaliów, dużą wytrzymałością na zużycie i dobrą stabilnością wymiarową. Najpopularniejsze tworzywa konstrukcyjne w ofercie sklepu Zaopatrzenie 24 to przede wszystkim tworzywo poliamid, teflon, poliacetal sklep oraz polietylen.