Sprzęgło ROTEX
Sprzęgło skrętnie elastyczne - kłowe ROTEX, jak każde inne sprzęgło KTR, ma za zadanie przekazywać moment obrotowy.
- Sprzęgło skrętnie elastyczne - kłowe
- Zastosowanie sprzęgła kłowego
- Charakterystyka sprzęgła kłowego ROTEX
Jeżeli interesuje Cię tanie sprzęgło kłowe, które jednocześnie będzie efektywne i niezawodne, zwróć uwagę na modele ROTEX producenta KTR. Marka od kilkudziesięciu lat zajmuje się produkcją sprzęgieł. Bogate doświadczenie pozwala na projektowanie asortymentu wysokiej jakości, w każdym calu przystosowanym do konkretnych aplikacji.
Sprzęgło skrętnie elastyczne - kłowe
Sprzęgło skrętnie elastyczne – kłowe to sprzęgło, które przenosi moment obrotowy wskutek czołowego zazębienia się uzębionych tarcz, dociskanych sprężyną. Model kłowy składa się z dwóch tulei - biernej oraz czynnej. To właśnie te tuleje się zazębiają.
Zastosowanie sprzęgła kłowego
Sprzęgła skrętnie elastyczne – kłowe to sprzęgła precyzyjne, które stosuje się przede wszystkim w branży przemysłowej obróbczej. Wykorzystuje się je na przykład w silnikach wysokoobrotowych i motoredukatorach. Szczegółowa lista z zastosowaniem konkretnego sprzęgła, znajduje się w informacjach podanych bezpośrednio przez producenta. Zanim dokonasz wyboru, koniecznie przeanalizuj wszystkie wiadomości dotyczące właściwości i parametrów danego modelu. Pamiętaj, że jeśli źle dobierzesz sprzęgło kłowe, mechanizm nie będzie efektywny, a ponadto szybciej się zużyje lub ulegnie awarii. Narazisz niepotrzebnie firmę na wyższe koszty eksploatacyjne, które zawsze wzrastają przy nieplanowanych przestojach.
Charakterystyka sprzęgła kłowego ROTEX
Wysokiej jakości sprzęgło ROTEX dostępne jest w ofercie producenta w kilku wariantach. Jednakże każdy model charakteryzuje się przede wszystkim:
- łatwością montażu i demontażu
- montażem pionowym
- elastycznością
- doskonałą redukcją drgań
- bezobsługowością
- bezpieczeństwem - szczególnie gdy łącznik jest zniszczony
Ponadto sprzęgła ROTEX mogą przenosić momenty obrotowe nawet do 35 000 Nm. Warto wziąć pod uwagę, że w sprzęgłach skrętnie elastycznych – kłowych elementy pośrednie z reguły są wystawione na zginanie. I dlatego często szybciej się zużywają. Natomiast ze względu na specjalną konstrukcję sprzęgło ROTEX narażone jest tylko i wyłącznie na nacisk. Dzięki temu producent uzyskał doskonałe parametry związane między innymi z wyższym poziomem obciążalności zębów pojedynczych.
Sprzęgła ROTEX montuj się na ogół pionowo i poziomo. Kąt ich skręcenia wynosi 5 stopni w każdym rozmiarze.
Warto mieć na uwadze również fakt, że marka KTR zaczęła stosować łączniki wykonane z tworzywa T-PUR. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim doskonałą odpornością na temperatury. Przy standardowym łączniku zakres temperatury wynosi od -50 do 120, w porywach do 150 stopni Celsjusza.
W większości przypadków sprzęgła ROTEX posiadają certyfikaty, pozwalające na stosowanie ich w miejscach zagrożonych wybuchem.
Jeśli masz dodatkowe pytania lub nie wiesz, które sprzęgło ROTEX KTR będzie odpowiednie do Twojej aplikacji, skontaktuj się z naszymi specjalistami.